Definitive Technology MYTHOS3C65BK Ultra Slim On-Wall Passive Soundbar
Get questions answered fast & free.
Ask our expert a question | 20+ years of industry experience
FOLLOW @DIGITALCINEMAAU_ ON INSTAGRAM
Official Leading Australian Dealer -
Full Australian Manufacturers Warranty -
Shipped with Tracking and Complimentary Insurance
Full Manufacturer Warranty |
Authorised Australian Dealer |
Lifetime Technical Support |
- SKU
- DT-MYTHOS3C65BK-Passive-Soundbar
- Choose colour
- Black
Details
Eleven-Speaker Array for powerful, accurate sound
A two-way, 11-driver system comprises two XTDD 3.5” mid/bass drivers and one 1” aluminium oxide dome tweeter for each left/right channel; the centre channel features four XTDD 3.5” midrange drivers and one 1” aluminium oxide dome tweeter. Together they project robust, full-range sound over a wide area.
Big, Wide Sound
Slim Profile and Adjustable Width for a streamlined appearance
3C-65’s ultra-slim, wall-mount cabinet measures less than 2” deep; symmetrically adjustable extensions expand up to 3.5” to perfectly align with the dimensions of 65”-class displays, for a cohesive look.
Acoustically Optimized Cabinet for pristine sonic reproduction
IP66-Rated Protection for security in the elements
Timbre-Matching for uniform voicing in any configuration
- 3.5" XTDD woofers & 3.5” XTDD midrange drivers deliver balanced lows & mids
- 1" aluminium oxide dome tweeters deliver precise highs, lifelike realism
- IP66-rated weather-resistant design is suitable for use outdoors
- Precision crossovers optimize drivers for full, lifelike sound
- Included VESA and wall-mount brackets provide a seamless appearance
- On-wall, passive sound bar blends high-performance sound and designer aesthetics
Technical Specs
General Specifications
Dimension
| Product Dimension (H×W×D) mm | 159 x 1524 x 48 mm |