Get questions answered fast & free.
Ask our expert a question | 20+ years of industry experience
On Sale for a limited time
Availability: Available
FOLLOW @DIGITALCINEMAAU_ ON INSTAGRAM
Official Leading Australian Dealer -
Full Australian Manufacturers Warranty -
Shipped with Tracking and Complimentary Insurance
Full Manufacturer Warranty |
Authorised Australian Dealer |
Lifetime Technical Support |
- SKU
- Epson-EH-LS12000B-6700H-THX-CHTP
Details
Epson EH-LS12000B 4K Pro-UHD 3LCD Laser Projector
- Impressive sharp display: 4K resolution (8.3mil pixels) and HDR10+ support
- Smooth, fast-moving action: 4K Frame Interpolation and 4K Super Resolution
- Long-lasting solution: Enjoy up to 10 years of entertainment thanks to a laser light source
- Fully motorised optics: Powered zoom, focus and lens shift
- Wide lens shift: Vertical ±96.3% and horizontal ±47.1%
Denon AVC-X6700H 11.2 Channel Premium 8K UHD Home Theatre AV Amplifier
- Mono-Block Power Amplifier Construction
- 11.2 Channel AV Amplifier
- 205 Watts per Channel
- Dolby Atmos
- DTS:X, DTS:X Pro
- IMAX Enhanced
- Auro-3D
- 8K/60Hz pass-through
- 4K/120Hz pass-through
- VRR (Variable Refresh Rate) & ALLM (Auto Low Latency Mode)
- Dynamic DHR, HDR10+
- eARC Support
- 8K Upscaling
- Zone 2 & Zone 3 Pre-Out
- HEOS Multi-Room Audio
- Wi-Fi
- Bluetooth Streaming
- Bluetooth Transmission to Headphones
- AirPlay 2
- Hi-Res Audio
- Roon Tested
- Dolby Atmos configurable up to 7.2.4
Klipsch THX-504-L 5.25-Inch In-Wall Speakers
- THX® Select2 Certified
- 1" (25 mm) Titanium Diaphragm Compression Driver
- Square Tractrix® Horn Technology
- 5.25" (133 mm) Fiberglass Cone Woofers
- MDF & Aluminium Motorboard Enclosure
- Up to 600 Watts of Power
Klipsch THX-8000-S 8-Inch In-Wall Surround Speakers
- Two 1” (25 mm) Titanium Dome Neodymium Tweeters
- Diffuse Tractrix® Horn Array
- 8” (203 mm) Aluminum Woofer
- THX® Ultra2 Certified
- Cinema Quality Sound
- Maximum Installation Reliability
- Unlimited Flexibility
- Edge-to-Edge Grille
Klipsch THX-502-L 5.25-Inch 2-way In-Wall Speakers
- 1" Titanium Diaphragm Compression Driver mated to 90° x 90° square
- Tractrix® Horn
- Dual 5.25" Fiberglass Cone Woofers
- THX® Select 2 Certified
- Cinema Quality Sound
- Unlimited Flexibility
- Edge-to-Edge Grille
Klipsch SPL-120 12-Inch Powered Subwoofer | SET OF TWO
- Class D Amplifier
- Analogue Preamp Stage
- Long-Throw Copper Spun Cerametallic Woofer
- MDF Enclosure Material
- Front-Firing Slot Port
- Dual RCA Input
- LFE Line In
- Wireless WA-2 Port
Elegance Screens Symphony Acoustic 8K Transparent Fixed Frame Projector Screen
- Prominent 60 mm Frame
- 45-Degree Angle Frame
- Matt White Screen Material 1.1 Gain
- Mounting System - Hidden
Technical Specs
Projector Specifications
| Contrast Ratio | 25,000: 1 |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 2700 Lumens |
| Zoom Ratio | 2.1: 1 |
| Throw Ratio | 1.35 - 2.84:1 |
| Projector Resolution | 4K-UHD (3840 x 2160) |
| Lens Shift Vertical | Yes |
| Lens Shift Horizontal | Yes |
| Keystone | Manual vertical: ± 30 °, Manual horizontal ± 30 ° |
| Warranty | Australian Manufacturer Warranty |
| Lamp/Laser Life Expectancy | 20,000 Hours |
Projector Connections
| HDMI Ports | 3 |
|---|---|
| LAN | Yes |
| RS-232 | Yes |
| USB B Ports | 2 |
| USB A Ports | 2 |
Screen Specifications
| Screen Aspect Ratio | HD 16:9 |
| Material Gain | 1.1 |
| Material Type | Acoustic Woven Matt II |
Speaker Specifications
| Surround Channel Configuration | 5.1 |
| Power | 360 Watts (Floorstanding) | 180 Watts (Surround) | 200 Watts (Centre) |
| Enclosure type | Bass Reflex (Floorstanding, Centre, Subwoofer) | Sealed (Surround) |
| Impedance (Ω) | 6 Ω (Floorstanding, Bookshelf, centre) |
| Subwoofer RMS Power (watts) | 300 Watts |
Receiver Specifications
| Number Of Channels | 11.2 Channel |
| IMAX® Enhanced | Yes |
| DTS™ Technology | DTS:X™, DTS Neural:X™, DTS-HD™ Master Audio |
| Smart Voice Assistant | Works with Alexa |
| Online Audio Services Support | Spotify Connect, TIDAL, Deezer, Amazon Music, TuneIn |
| Wireless Technology | Bluetooth, Audio Transmitter Mode |
| AirPlay | AirPlay 2 |
| Room Calibration & Speaker Optimisation | Yes |
Receiver Inputs & Outputs
| Main Speaker Terminals | 9 |
| Subwoofer Outputs | 2 |
| HDMI Inputs | 7 |
| HDMI Monitor Outputs | 2 |
| Optical Digital Inputs | 1 |
| Coaxial Digital Inputs | 1 |
| Composite Video Input | 2 |
| Component Video Inputs | 1 |
| Analog Inputs | 6 |
| Wireless LAN (Wi-Fi) | Yes |
| Phono Input | Yes |
| 12V Trigger | 1 |
| RS232 Port | Yes |
Dimension
| Projector Dimension | 193 x 520 x 447 mm |
| Receiver (H×W×D) | 167 × 434 × 379 mm |
| Surround Speaker Dimension (H×W×D) | 527 x 298 x 94 mm (ea) |
| Subwoofer (H×W×D) | 451 x 374 x 506 mm (ea) |
| In Wall Speaker Dimension | 724 x 203 mm (ea) |
| In Ceiling Speaker Dimension (DxWxH) | Ø 387 x 241 mm (ea) |