Klipsch KL-525 THX Ultra 2 LCR Speaker
Get questions answered fast & free.
Ask our expert a question | 20+ years of industry experience
Call or Email Us now to discuss pricing!
FOLLOW @DIGITALCINEMAAU_ ON INSTAGRAM
Official Leading Australian Dealer -
Full Australian Manufacturers Warranty -
Shipped with Tracking and Complimentary Insurance
Full Manufacturer Warranty |
Authorised Australian Dealer |
Lifetime Technical Support |
- SKU
- Klipsch-KL-525-LCR-Speaker-Single
- Choose colour
- Black
Details
Klipsch KL-525 THX Ultra 2 LCR Speaker reproduce sounds originally intended by film-makers to your home theatre. This professional theatre-style KL-525 Speaker features sealed enclosure, dual 133 mm Cerametallic woofer and 25 mm Titanium Diaphragm compression driver couples to 6" x 10" Tractrix Horn, delivering clean, detail and power cinematic surround sound.
- Sealed Enclosure
- Medium Density Fibreboard Enclosure Material
- Top-of-the-line Internal Wiring
- Dual 5.25 inch Cerametallicâ„¢ Woofers
- Magnetically Shielded Woofer Drive
- Cast Aluminium Frame Woofer Drive
- Titanium Diaphragm Compression Driver
- 6 x 10 inch Rectangular 90° x 60° Tractrix™ Horn
Technical Specs
General Specifications
Dimension
| Product Dimension (H×W×D) mm | 406 x 318 x 324 mm |