Get questions answered fast & free.
Ask our expert a question | 20+ years of industry experience
On Sale for a limited time
Availability: Out of stock
FOLLOW @DIGITALCINEMAAU_ ON INSTAGRAM
Official Leading Australian Dealer -
Full Australian Manufacturers Warranty -
Shipped with Tracking and Complimentary Insurance
Full Manufacturer Warranty |
Authorised Australian Dealer |
Lifetime Technical Support |
- SKU
- Onkyo-NR7100-DT-Speaker-SDS-10-Subwoofer
Details
Package includes:
- Onkyo TX-NR7100 9.2 CH 8K THX IMAX Atmos AV Receiver
- Definitive Technology DT6.5R 6.5-Inch In-Ceiling Speaker | Swivel Tweeter
- Sunfire SDS 10 Subwoofer
Sunfire SDS 10 Subwoofer
Sunfire SDS 10 Subwoofer steps up to deliver a peak power output of 500W using a 254 mm custom Sunfire driver that is mated to a 254 down-firing radiator. Twice the woofers for twice the bass! The SDS-10 incorporates Sunfire's wide-band, energy-efficient Class D amplifier and produces twice the output of its smaller sibling - while only consuming half a watt on standby. Sunfire's exclusive FFDTM technology results in superior fidelity, higher output, and lower distortion than the competition. more...
- 220 W/Ch THX® Certified Select Dynamic Audio Amplification system
- IMAX® Enhanced certified for immersive signature sound by DTS: X®
- 5.2.4-ch/7.2.2-ch Dolby Atmos® and DTS:X playback
- Supports Dirac Live® Room Correction
- AccuReflex phase-matching solution for Atmos-enabled speakers
- Works with Sonos
- Chromecast built-in™
- AirPlay 2
- 5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi® supporting the 802.11ac standard
- HDMI Sub/Zone 2 Out
- Send or receive audio via Bluetooth® wireless technology
- Powered Zone 2 + Powered Zone 3 speakers
- Dolby Atmos Height Virtualizer and DTS Virtual: X™ 3D sound virtualization technologies
Definitive Technology DT8LCR 8-Inch In-Wall Speaker
- HD Crossover Network
- Micro-Perforation Grilles
- Annealed Aluminium Dome Tweeter
- Low-Diffraction Tweeter
- Swivel Tweeter
- 8" Composite Mineral-Filled Polypropylene Driver
- Rubber Surround Woofer
- Swivel Tweeter
- Annealed Aluminium Tweeter Dome
- Midrange driver surrounded with rubber
- Mylar Capacitor - Pure high frequencies
- Gold Plated Heavy-duty push terminals
- Slim Bezels
- Powerful Neodymium magnets
- Paintable Grille
- Deliver up to 500W of dependable
- Cool-running Sunfire bass
- Sunfire's proprietary FFD technology - low distortion, high-output performance
- Dual driver - Active/Passive configuration
- Front-firing active woofer
- Down-firing passive radiator
Technical Specs
Speaker General Specifications
Receiver General Specifications
| Number Of Channels | 9.2 Channel |
|---|---|
| Frequency Response | 10 Hz - 100 kHz |
| Watts RMS per Channel (6 Ω) | 220 Watts |
| Watts RMS per Channel (8 Ω) | 100 Watts |
| Smart Voice Assistant | Works with Alexa |
| AirPlay | AirPlay 2 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Audio Transmitter Mode |
| Supported HDR Formats | Dolby® Vision, HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Low-Gamma) |
| Room Calibration & Speaker Optimisation | Yes |
| FM | Yes |
| AM | Yes |
| Online Audio Services Support | Spotify Connect, TIDAL, Deezer, Amazon Music, TuneIn |
| Hi-Res Audio Support | FLAC (24-bit/192 kHz), ALAC (24-bit/192 kHz), WAV (24-bit/192 kHz), AIFF (24-bit/192 kHz), DSD64 (2.822 MHz), DSD128 (5.6448 MHz) |
| Total Harmonic Distortion | 0.08 % |
| Warranty | Australian Manufacturer Warranty |
Receiver Surround Processing
| THX® Certification | THX® Select™ |
|---|---|
| IMAX® Enhanced | Yes |
| DTS™ Technology | DTS:X™, DTS Neural:X™, DTS-HD™ Master Audio |
Receivers Inputs & Outputs
| Main Speaker Terminals | 9 |
| Subwoofer Outputs | 2 |
| HDMI Inputs | 7 |
| HDMI Monitor Outputs | 2 |
| Optical Digital Inputs | 1 |
| Coaxial Digital Inputs | 1 |
| Composite Video Input | 2 |
| Component Video Inputs | 1 |
| Analog Inputs | 6 |
| USB A Ports | 1 |
| LAN | Yes |
| Wireless LAN (Wi-Fi) | Yes |
| Phono Input | Yes |
| 12V Trigger | 1 |
| IR Input/Output | 1/0 |
| RS232 Port | Yes |
Dimension
| Receiver (H×W×D) | 173.5 x 435 x 379.5 mm |
| In Ceiling Speaker Dimension (DxWxH) | 211 x 92.1 mm (ea) |
| In Wall Speaker Dimension | 323.8 × 222.3 × 95.2 mm (ea) |
| Subwoofer (H×W×D) | 412 x 336 x 354 mm (ea) |