Onkyo TX-NR7100 Receiver & Jamo C 97 II Concert Series 5.1 Home Theatre Speaker Package
Get questions answered fast & free.
Ask our expert a question | 20+ years of industry experience
On Sale for a limited time
Availability: Out of stock
FOLLOW @DIGITALCINEMAAU_ ON INSTAGRAM
Official Leading Australian Dealer -
Full Australian Manufacturers Warranty -
Shipped with Tracking and Complimentary Insurance
Full Manufacturer Warranty |
Authorised Australian Dealer |
Lifetime Technical Support |
- SKU
- Onkyo-TX-NR7100-Jamo-C97II-Concert-Series-HTSP
Details
Package includes:
- Onkyo TX-NR7100 9.2 CH 8K THX IMAX Atmos AV Receiver
- Jamo C 97 II Floorstanding Speakers
- Jamo C 9 SUR II Surround Speakers
- Jamo C 9 CEN II Centre Speaker
- Jamo C 910 SUB 10-Inch Subwoofer
Jamo Concert Series 5.1 Speakers
Hybrid Composition Conical Cone (HCCC) woofer and midrange technology provide the stiffness and strength of aluminium or titanium, with the transient response and smoothness of wood fibre. In contrast, Long Displacement Surround (LDS) provides cleaner, tighter, and deeper bass. Paired with the 1” Silk dome tweeter mated to an Anti-Diffraction Waveguide for exceptionally smooth high-frequency extension both on-axis and off, the Jamo Concert C 97 II floorstanding speaker envelops the listener in warm, natural sound throughout the environment. more...
Jamo C 9 CEN II Centre Speaker
Jamo C 910 SUB 10-Inch Subwoofer is specially designed with a front-firing Polyfiber Woofer and 300W Class D amp, the Jamo C 910 Subwoofer perfectly melds premium low-frequency performance with a modern, luxurious design to create gorgeous furniture with exceptional acoustics. more...
- 220 W/Ch THX® Certified Select Dynamic Audio Amplification system
- IMAX® Enhanced certified for immersive signature sound by DTS: X®
- 5.2.4-ch/7.2.2-ch Dolby Atmos® and DTS:X playback
- Supports Dirac Live® Room Correction
- AccuReflex phase-matching solution for Atmos-enabled speakers
- Works with Sonos
- Chromecast built-in™
- AirPlay 2
- 5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi® supporting the 802.11ac standard
- HDMI Sub/Zone 2 Out
- Send or receive audio via Bluetooth® wireless technology
- Powered Zone 2 + Powered Zone 3 speakers
- Dolby Atmos Height Virtualizer and DTS Virtual: X™ 3D sound virtualization technologies
- Concert-level sound reproduction through high-quality woofers
- Deeper bass and less distortion using technology to move the sound further
- A cleaner sound throughout your space, even if you change seats
- Magnetic attachment for premium user experience
- Exceptional durability and scratch resistance
- Replaces the individual circular grilles and polyester grille clothes of the previous generation
- Stronger Stability
- 10-Inch Front-Firing Polyfiber Woofer
- 300W Peak Power, Class D Amplifier
- Wireless-ready (with optional WA-2 kit)
- Front-firing tube port for an exceptional low-frequency extension with placement flexibility
- Available in three premium finishes to match the Concert 9 Series II speaker line
Technical Specs
Speaker General Specifications
Receiver General Specifications
| Number Of Channels | 9.2 Channel |
|---|---|
| Frequency Response | 10 Hz - 100 kHz |
| Watts RMS per Channel (6 Ω) | 220 Watts |
| Watts RMS per Channel (8 Ω) | 100 Watts |
| Smart Voice Assistant | Works with Alexa |
| AirPlay | AirPlay 2 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Audio Transmitter Mode |
| Supported HDR Formats | Dolby® Vision, HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Low-Gamma) |
| Room Calibration & Speaker Optimisation | Yes |
| FM | Yes |
| AM | Yes |
| Online Audio Services Support | Spotify Connect, TIDAL, Deezer, Amazon Music, TuneIn |
| Hi-Res Audio Support | FLAC (24-bit/192 kHz), ALAC (24-bit/192 kHz), WAV (24-bit/192 kHz), AIFF (24-bit/192 kHz), DSD64 (2.822 MHz), DSD128 (5.6448 MHz) |
| Total Harmonic Distortion | 0.08 % |
| Warranty | Australian Manufacturer Warranty |
Receiver Surround Processing
| THX® Certification | THX® Select™ |
|---|---|
| IMAX® Enhanced | Yes |
| DTS™ Technology | DTS:X™, DTS Neural:X™, DTS-HD™ Master Audio |
Receivers Inputs & Outputs
| Main Speaker Terminals | 9 |
| Subwoofer Outputs | 2 |
| HDMI Inputs | 7 |
| HDMI Monitor Outputs | 2 |
| Optical Digital Inputs | 1 |
| Coaxial Digital Inputs | 1 |
| Composite Video Input | 2 |
| Component Video Inputs | 1 |
| Analog Inputs | 6 |
| USB A Ports | 1 |
| LAN | Yes |
| Wireless LAN (Wi-Fi) | Yes |
| Phono Input | Yes |
| 12V Trigger | 1 |
| IR Input/Output | 1/0 |
| RS232 Port | Yes |
Dimension
| Receiver (H×W×D) | 173.5 x 435 x 379.5 mm |
| Floorstanding (H×W×D) | 982 x 215 x 317 mm (ea) |
| Bookshelf (H×W×D) | 350 x 318.5 x 196 mm (ea) (Surround) |
| Centre (H×W×D) | 179 x 460 x 219.5 mm |
| Subwoofer (H×W×D) | 400 x 318 x 408 mm |