Yamaha Atmos Soundbar TRUEX50AC with Surround Speakers
Get questions answered fast & free.
Ask our expert a question | 20+ years of industry experience
Call or Email Us now to discuss pricing!
Availability: Available
FOLLOW @DIGITALCINEMAAU_ ON INSTAGRAM
Official Leading Australian Dealer -
Full Australian Manufacturers Warranty -
Shipped with Tracking and Complimentary Insurance
Full Manufacturer Warranty |
Authorised Australian Dealer |
Lifetime Technical Support |
- SKU
- Yamaha-Atmos-Soundbar-TRUEX50AC-System
Details
Yamaha Atmos Soundbar TRUEX50AC with Surround Speakers package features the True X Bar 50A with Dolby Atmos and a wireless subwoofer, wirelessly pairing with two True X Speaker 1A units for flexible and portable true surround sound.
THE TRUE X SERIES REDEFINES HOME ENTERTAINMENT
Package includes:
Go To Top
Go To Top
Yamaha SR-X50A Dolby Atmos Soundbar with Wireless Subwoofer
- Dolby Atmos
- Alexa Built-in
- Spotify Connect, AirPlay 2, and Tidal Connect
- HDMI eARC(out), HDMI in, Bluetooth, and optical connection
- Clear Voice for enhanced dialogue quality
- Bass Extension for enjoying greater bass response
- External subwoofer for realistic and richly textured bass
- Remote controller and Sound Bar Controller app, for easier and detailed access to your soundbar
Yamaha WS-X1A True X Wireless Speaker
- True X Surround (Separately sold True X bars are required to play contents with True X surround.)
- Bluetooth®
- IP67 grade (waterproof and dust resistant)
- 55 mm Speaker Unit x 1
- Battery charge via USB Type-C connection
- Up to 12 hours of playback on a full charge (approx. 3 hours)
- Wall mountable via 1/4-inch-20 threaded mounting socket
Technical Specs
General Specifications
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Pieces in System | 4 |
| Power | Center unit: 36 W, Subwoofer: 18 W (TRUEX50AC) |
| Woofer Bass Driver Size (mm) | Wireless Subwoofer: 160 mm (6-1/4") cone (TRUEX50AC) |
| Mid/Bass Driver | Built-in Subwoofer: 7.5 cm (3") cone × 2 (TRUEX50AC) |
| Midrange Size mm | Height L/R: 52 mm (2") cone × 2 (TRUEX50AC) |
| Full Range | Front L/R: 46 × 66 mm (1-3/4 × 2-5/8") cone × 2 (TRUEX50AC) |
| Warranty | Australian Manufacturer Warranty |
Dimension (H×W×D)
| Surround Speaker Dimension (H×W×D) | 105 x 88 x 88 mm |